U Zadru održani 27. Susreti ribara HOK-e

Obrtnička komora Zadarske županije je bila domaćin  27. Susreta ribara HOK-e.

U četvrtak, 10.10.2024. održana je  sjednica Organizacijskog odbora i sastanak Ceha ribara HOK-e sa Upravom za ribarstvu.

U petak, 11.10.2024. je počeo stručni dio 27. Susreta ribara.

U uvodnoj i pozdravnoj riječi na početku radnog dijela  Susreta, prisutnim ribarima iz cijele Hrvatske obratio se predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratofil, župan Zadarske županije Božidar Longin, državni tajnik  u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Mladen Pavić te  gradonačelnik Grada Zadra Branko Dukić.

Kratko izvješće o trenutnom stanju ribarstva na razini Zadarske županije izložio je Marinko Mekelenić, predsjednik Ceha ribara Obrtničke komore Zadarske županije, a presjek stanja na razini držve iznio je Stjepan Nedoklan, predsjednik Ceha za ribarstvo i akvakulturu HOK-a .

Prisutni  ribari su imali prigodu poslušati zanimljivu panel – raspravu na temu „Stanje u hrvatskom ribarstvu“ u kojoj su sudjelovali:

• mr.sc. Ante Mišura, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva
  • dr.sc. Aljoša Duplić, Ministarstvo zaštite okoliša
  • dr.sc. Nedo Vrgoč, Institut za ocenografiju i ribarstvo
  • Ivan Birkić, Hrvatska gospodarska komora
  • Stjepan Nedoklan, Hrvatska obrtnička komora

Predstavnik  Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Ivica Sušec održao je predavanje na temu „Inspekcijski nadzor u ribarstvu“.

Predstavljena je i nova verzija aplikacije  mIzvješća te energetska tranzicija plovila.

U subotu, 12.101.2024. zadnjeg dana Susreta raspravljalo se o:

• Školjkarstvu u Hrvatskoj-stanje i i zazovi
  • Oceanografija sjevernog Jadrana

Nakon održanog stručnog dijela 27. Susreta ribara doneseni su slijedeći zaključci:

• potrebna je brža administrativna obrada zahtjeva i isplata mjera i potpora u ribarstvu;
  • neophodno je izjednačavanje uvjeta zapošljavanja radne snage u ribarstvu s drugim deficitarnim zanimanjima;
  • ususret izazovima koji su pred sektorom, ključno je  intenziviranje aktivnosti izrada pravilnika i karti zaštićenih područja te kontinuirano sudjelovanje predstavnika ribara u istima;
  • potrebno je pojednostaviti i rasteretiti administrativne obaveze pri obavljanju ribarske djelatnosti;
  • u cilju očuvanja i poticanja marikulture, ključno je nastaviti aktivnosti ublažavanja šteta nastalih predacijom orade na uzgajalištima dagnji i kamenica;
  • sljedeći, 28. Susret ribara održat će se u Ličko- senjskoj županiji.

Članovi Organizacijskog odbora 27. Susreta ribara HOK-e su:

• o Joso Smolić, potpredsjednik HOK-a i predsjednik Organizacijskog odbora za 27. Susret ribara
  • o Vesna Parić, predsjednica Obrtničke komore Zadarske županije
  • o Stjepan Nedoklan, predsjednik Ceha za ribarstvo i akvakulturu HOK-a
  • o Marinko Mekelenić, predsjednik Ceha ribara Obrtničke komore Zadar i član Ceha za ribarstvo i akvakulturu HOK-a
  • o Mato Oberan, član Ceha za ribarstvo i akvakulturu HOK-a