Završeni ispiti za titulu majstora u Obrtničkoj komori Zadarske županije!

Dana 18.12.2022. godine završen je zimski majstorski rok koji je Obrtnička komora Zadarske županije provela sukladno zadacima iz područja javnih vlasti koje ima Hrvatska obrtnička komora.

Ispit je uspješno položio 23 kandidata u 11 zanimanja i to:

• autoservis (3)
  • bravar (1)
  • elektroinstalater (6)
  • hladnjak (3)
  • fotograf (1)
  • klesar (1)
  • natkonobar (2)
  • soboslikar-ličilac (1)
  • vodoinstalater, instalater grijanja i klimatizacije (1)
  • vodoinstalater (3)
  • zidar (1)

Majstorski ispiti su državno priznati ispiti, regulirani Zakonom o obrtu i Pravilnikom o polaganju majstorskog ispita, a mogu se polagati za zvanje sa liste vezanih obrta.

Diploma majstorskog zvanja pruža Vam veće mogućnosti na radnom mjestu, otvaranju obrta, obrazovanju znanstvenika, predstavljanju u poslovanju i daljnjem napredovanju u karijeri.

Majstorski ispit je 5. razina prema Hrvatskom kvalifikacijskom okviru.

Majstorska diploma je vrijednosni dokument, a titula majstora dokaz je stručnosti i kvalitete te se evidentira iu radnu knjižicu.

Majstorski ispit polaže se pred komisijom Hrvatske obrtničke komore, a

sastoji se od četiri dijela :

• izrade praktične zadaće i /ili radne sonde
  • provjere stručno-teorijskih znanja prijeko potrebnih za vješto obavljanje poslova primjerenog obrtu i poduzetništvu
  • provjere znanja u području gospodarstva i pravnih propisa u obavljanju obrta i poslovnih knjiga
  • provjere osnovnih znanja potrebnih za podučavanje znanstvenika- radna pedagogija: sastoji se od:

- pismene provjere

- praktična provjera s nastavnom pripremom

Nova majstorska zvanja temelj su za razvoj i osiguranje kvalitetnog kadra u području obrazovanja za obrtnička zanimanja.

Naime, svaki od kandidata koji su uspješno položili majstorski ispit, stekli su zvanje majstora i funkciju stručnog učitelja-mentora.

Oni će u svojim radionicama kroz rad, u radnom procesu u budućnosti biti nositelji strukovnog obrazovanja temeljenog na radu i na taj način najkvalitetnije obrazovati nove kvalificirane radnike za svoje potrebe i potrebe cjelokupnog gospodarstva naše županije.

Izvođenje praktičnih dijelova majstorskog ispita:

Praktični dio iz područja radne pedagogije (frizer)

Slika1

Natkonobar polaže praktični dio M.I