18.12.2018. Naporima Hrvatske obrtničke komore omogućeno jednostavnije poslovanje za obrtnike u građevini
Hrvatska obrtnička komora od samog početka se borila za izmjenu Zakona o poslovima u prostornom uređenju i gradnji, na način da Zakon prepozna vrijednost majstorskih ispita te da obrtnicima omogući jednostavnije poslovanje u onom segmentu obavljanja građevinske djelatnosti za koju su stekli obrazovanje i položili majstorski ispit.

Na sjednici Sabora Republike Hrvatske, održanoj 11. prosinca 2018., zaključeno je i usvojeno drugo čitanje Izmjena i dopuna Zakona o poslovima u prostornom uređenju i gradnji.

Zakon o poslovima i djelatnostima u prostornom uređenju i gradnji donesen 2015. godine obrtnicima je stvarao velike probleme na terenu. Zakon se od strane raznih dionika tumačio na različite načine, a obrtnicima u većini slučajeva nametao nepotrebnu i skupu obavezu zapošljavanja inženjera – voditelja radova, makar na par sati tjedno.

Stoga je sa zadovoljstvom dočekana prva izmjena ovog Zakona, u kojem je, unesen novi članak 25. a):

(1)  Poslove vođenja manje složenih radova, osim osobe iz članka 25. ovoga Zakona, može obavljati osoba koja je završila odgovarajuću srednju školu po programu za tehničara odgovarajuće struke te ima najmanje pet godina radnog iskustva u struci i položen stručni ispit, odnosno osoba koja ima položen majstorski ispit ili priznati majstorski status iz područja graditeljstva koja te poslove obavlja u okviru svojeg majstorskog zvanja.

(2)   Manje složene radovekoje vode osobe iz stavka 1. ovoga članka propisat će ministar pravilnikom.

Nadamo se da će se spomenutim pravilnikom na adekvatan način prepoznati oni radovi koje obrtnici s položenim majstorskim ispitom uobičajeno obavljaju te sukladno tome mogu i voditi. O savjetovanju o tekstu navedenog pravilnika i njegovoj objavi bit ćete pravovremeno obavješteni.

obrtnikplus 208x328