Državljani Ukrajine mogu raditi u Hrvatskoj bez dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada

Na temelju Odluke Vlade RH o uvođenju privremene zaštite u Republici Hrvatskoj za raseljene osobe iz Ukrajine od 7. ožujka 2022. godine, državljani Ukrajine odobreni su privremenu zaštitu u skladu sa Zakonom o međunarodnoj i privremenoj zaštiti (Narodne novine, br. 70/15 i 127/ 17).

Status privremene zaštite uključuje pravo na boravak, iskaznicu, osnovna sredstva za život i smještaj, zdravstvenu zaštitu, osnovno i srednje obrazovanje, informacije o pravima i obvezama, rad, spajanje obitelji i slobodu vjeroispovijesti.

Za vrijeme privremene zaštite građana Ukrajine mogu raditi u Republici Hrvatskoj bez dozvole za boravak i rad ili potvrdu o prijavi rada.

U odnosu na područje tržišta rada državljana Ukrajine izjednačeni su u pravima i dužnostima s hrvatskim državljanima te im je omogućeno sljedeće:

• prijava u evidenciju nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje;
  • informiranje o tržištu rada u Republici Hrvatskoj;
  • korištenje usluga Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, posredovanje pri zapošljavanju s ciljem pronalaska posla;
  • uključivanje u radionice za traženje posla, uključujući pisanje životopisa, predstavljanje poslodavca na razgovoru za posao;
  • uključivanje u mjere aktivne politike zapošljavanja, mjere pripravništva i potpore za zapošljavanje;
  • ostvarivanje prava na novčanu pomoć za vrijeme trajanja obrazovanja ili osposobljavanja na radnom mjestu uz naknadu putnih troškova;
  • ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć i naknadu putnih i selidbenih troškova u slučaju zaposlenja izvan mjesta boravišta;
  • po prestanku zaposlenja, natjecanje prava na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti.

Odluku možete pronaći na dnu ove stranice.